30 Ağustos 2023

Emin Bülent Tenis Turnuvası

Kuruluşu 1947 yılına kadar uzanan, ülkemizin en köklü spor kulüplerinden olan Taçspor Kulübü, sezonun en önemli ve en yoğun katılımlı turnuvalarından birini, 24 Ağustos – 3 Eylül tarihlerinde Galatasaray Spor Kulübü kurucu üyelerinden, Galatasaray Futbol Takımı’nın ilk Türk kaptanı Emin Bülent (Serdaroğlu) adına düzenliyor.

Galatasaray Spor Kulübü kurucu üyelerinden; Galatasaray Futbol Takımı’nın ilk Türk kaptanı, kendi atıyla Balkan Savaşı’na katılmaya giden bir vatansever, Çanakkale’de işgalcilere karşı korkusuzca savaşan kahramanlardan biri olan Emin Bülent, sporcu kimliğine edebiyatı katarak Fecr – i Ati döneminin en önemli şairlerinden biri olmuştur.

Emin Bülent, 1886 yılında Halep’te dünyaya gelmiştir. İstanbullu bir ailenin çocuğudur.

392 okul numarasıyla eğitim gördüğü Mekteb-i Sultani'de okurken jimnastik ve futbol ile birlikte edebiyata özellikle de şiire gönül verdi. Birbirinden çok uzak düşünülen edebiyat ve spor; şiir ve futbol olarak Emin Bülent’in kişiliğinde birleşti.  Aynı anda birbirine böylesi zıt iki alana heveslenmiş pek çok öğrencinin aksine Emin Bülent hem etkileyici bir şair hem de çok iyi bir futbolcudur. 

Spora olan düşkünlüğü ile 1905 yılında Ali Sami (Yen) Bey ve Asım (Sonumut) Bey ile birlikte Galatasaray Spor Kulübü’nü kuran üç kişiden biridir ve Galatasaray Futbol Takımı’nın ilk Türk kaptanı sıfatıyla tarihe geçmiştir.

Sporcu kimliğinin yanı sıra Emin Bülent, yazmış olduğu «Kin» şiiriyle de Çanakkale cephesinde Mustafa Kemal’e ışık olmuştur.

«Garbın cebin – zalimi affetmedim seni,

Türküm ve düşmanım sana kalsam da bir kişi»

Mustafa Kemal, Çanakkale cephesini savunurken kendisinin de ezberlediği ve her fırsatta söylediği, Çanakkale savunmasına damga vurmuş bu şiiri bağırarak söyleyen bu genci hiç unutmamış, yıllar sonra kendisini 1932 yılının Eylül ayında toplanan Dil Kurultayı için Dolmabahçe’ye akşam yemeğine davet ederek, kutlamış ve akşam yemeğinde vatan savunmasında kendisi için de ayrı bir yeri olan şiirini okumasını isteyerek gururlandırmıştır.

Emin Bülent Serdaroğlu, 28 Kasım 1942’de hayata veda etmiştir.

Yıl boyunca pek çok ulusal ve uluslararası turnuvaya ev sahipliği yapan Taçspor Kulübü ise, 2014 yılında katıldığı Galatasaray kültürünün bu önemli değerini hatırlamak adına yılın en geniş katılımlı tenis turnuvasını “Emin Bülent Tenis Turnuvası” adıyla düzenliyor.

Türkiye Tenis Federasyonu denetimi ve gözetiminde, bu efsane ismin anısına, 30 Ağustos – 10 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenecek olan özel seri turnuva Türkiye’nin en kalabalık katılımlı turnuvası olacaktır.  800 – 1000 sporcunun katılımıyla gerçekleşecek olan turnuvanın 3 sene içinde uluslararası boyut kazanması hedeflenmiştir. Turnuvadan çok bir tenis şenliği olarak organize edilen turnuva boyunca Taçspor Kulübü, günde 2.000 – 2.500 ziyaretçiye ev sahipliği yaparak tenis severleri ağırlayacaktır.

  • Tarih:

    30 Ağustos 2023

  • Saat:

    10:00

  • Yer:

    Taç Spor